
Voditeljica LAG-a 5 Katarina Slejko je u današnjoj emisiji Četvrtkom aktualno predstavila sve dosadašnje aktivnosti provedene u sklopu projekta "Želim pomagati" koji je vrijedan više od 6 milijuna kuna, a financira se iz Europskog socijalnog fonda.
U partnerstvu s HZZ-om Područni ured u Dubrovniku, Centrom za socijalnu skrb u Korčuli te s Općinom Orebić, Smokvica, Blato, Vela Luka i gradom Korčulom, LAG 5 provodi projekt "Želim pomagati".
Provedba projekta traje 30 mjeseci, zaključno do siječnja 2022. godine.
Projekt „Želim pomagati“ u skladu je s europskim i nacionalnim
preporukama o unaprjeđenju položaja žena na tržištu rada i zaštite prava žena, kao i sa
smjernicama politika zapošljavanja država članica EU s naglaskom na promicanje socijalne
uključenosti i suzbijanja siromaštva, posebice radi činjenice da će se kao sudionice ovih
aktivnosti uključivati žene koje su u nepovoljnom položaju na tržištu rada, a koje će skrbiti o
starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju.
Opis poslova:
– pomoć u dostavi namirnica, lijekova i drugih potrepština,
– pomoć u pripremi obroka u kućanstvima korisnika,
– pomoć u održavanju čistoće stambenog prostora/domova korisnika,
– pomoć pri oblačenju, svlačenju i održavanju osobne higijene korisnika, pomoć u socijalnoj
integraciji, posredovanju u ostvarivanju raznih prava (dostava lijekova, namirnica, plaćanje
računa, dostava pomagala i sl.)
– pružanje podrške korisnicima kroz razgovore i druženje te uključivanje u društvo.
LAG 5 obuhvaća područja: Pelješac, Mljet, Korčula i Lastovo. Osnovan je u svrhu primjene procedura EU Leader programa ruralnog razvoja
LAG 5 osnovan je 2012. godine kao nastojanje lokalnih aktivista da se postojeće stanje promijeni nabolje.
Ulaskom među članice EU, nametnula se potreba za organiziranjem i pokretanjem rada LAG-ova u Republici Hrvatskoj na principima LEADER metode koja se pokazala kao dobar način upravljanja ruralnim razvojem u zemljama Europske unije.
Rad LAG-ova definiran je Statutom udruge, a obavlja se u okviru pravnih i strateških odrednica koje je postavilo Ministarstvo poljoprivrede RH.
LAG-ovi predstavljaju novi oblik interesnog udruživanja i javno-partnerskog povezivanja gospodarstvenika, jednica lokalne samouprave i nevladinog (civilnog) sektora u upravljanju ruralnim razvojem na određenom području koje predstavlja zaokruženu zemljopisnu mikroregiju, a utemljen je na primjerima dobre prakse razvijenih zemalja EU.
Područje LAG-a 5 pripada najjužnijoj hrvatskoj županiji, Dubrovačko–neretvanskoj i ima pet dijelova: otoke Korčulu, Mljet i Lastovo, poluotok Pelješac i Dubrovačko primorje. Obuhvaća 12 jedinica lokalne samouprave: Blato, Dubrovačko primorje, Janjinu, Korčulu, Lastovo, Lumbardu, Mljet, Orebić, Smokvicu, Ston, Trpanj i Vela Luku.
Aktivnosti LAG-a 5 definirane su lokalnom razvojnom strategijom (LRS). LRS je osnovni plansko-programski postupak i sredstvo za učinkovitije i uspješnije upravljanje ruralnim, i šire, ukupnim lokalnim razvojem.