
Na samom početku ispred Općine Vela Luka sve nazočne je pozdravila viša stručna suradnica Barbara Mirošević i naglasila kako je udruga Novi otok bila šest godina partner na provođenju mjera Akcijskog plana i kako Općina podržava rad udruge na ovim temama.
U prvom dijelu radionice, pod nazivom ISKORISTIMO ŠANSU predstavljene su mogućnosti otoka Korčule u nadolazećoj energetskoj tranziciji ka čistoj energiji. Naš otok je, zajedno s otocima Cres, Lošinj, Brač i Hvar, uvršten među 26 europskih otoka koji su izradili strategiju energetske tranzicije u sklopu Tajništva za EU otoke CE4EUI Europske komisije. Ove strategije definiraju provedbu projekata i definiranje strateških okvira kojima lokalne zajednice otoka sudjeluju i provode strateške projekte.
Predstavljeno je kako se u provođenju projekata mogu uključiti građani, vlasnici OPG, d.o.o. i obrta , iznamljivači turističkih objekata i javni sektor i koje su mogućnost korištenja sufinanciranja od strane Fonda za fotonaposke sisteme, dizalice topline, ulaganje u izolaciju objekata, solarne kolektore. Budući je na Korčuli 5 polja u županijskom prostornom planu predviđeno za solarne elektrane objašnjeno je kako građani mogu to iskoristiti i pokrenuti grupno ulaganje u obnovljive izvore energije. Predstavljeni su konkretni primjeri, planovi i aktivnosti udruge i zadruge Novi otok. Predavač je na radionici bio Ivan Zoković, član Energetske zadruge Novi Otok.
U drugom dijelu udruga Novi Otok je predstavila provođene mjere Akcijskog plana učinkovitog gospodarenja energijom Općine Vela Luka. Sam Izvještaj o radu na provođenju ovih mjera koje je Udruga provodila u suradnji sa Općinom kao partner u razdoblju od 2014-2020 bit će dostavljen osim Općini Vela Luka i Dunei, DNŽ i Fondu za zaštitu okoliša.
Udruga se pohvalila postignutim rezultatima :
- održano je 9 radionica; za građane 5 i 4 za zaposlenike Općine Vela Luka na kojim se je odazvalo više od 60 sudionika
- održan je 1. Energetski dan Općine Vela Luka
- osnovana je energetska zadrugu koja posluje od 2017. godine
- preko 100 građana javilo nam se i prijavilo iskaz interesa za energetske obnove i ulaganja u obnovljive izvore energije
- organizirana je Partnerska grupa za pomoć građanima
- pružena je pomoć građanima kod ukupno 11 prijave na natječaje od čega je 7 zadovoljilo sve uvjete i dobilo sredstva. Ukupna vrijednost projekata energetske obnove na otoku Korčuli iznosi 500.000,00 kuna, od toga je sufinancirani dio u iznosu od 300.000,00 kuna za obnovu 7 objekata
- organizacija natječaja za najbolji dječji crtež sa temom čuvanja naše planete
- osnivanje i organizacija Eko knjižice igračaka
- organizacija radionica o kompostiranju
- organizacija radionica o recikliranju za djecu i roditelje
- poticanje i prijava projekata na objavljene natječaje
Zaključeno je kako su rezultati mogli biti veći ali je izostalo financiranje koje je bilo predviđeno od strane DUNE-e i DNŽ te se sve svelo na financiranje Općine koja je u tom razdoblju imala sve manje mogućnosti za financiranje ovakvih projekata. Predstavnice Udruge i Zadruge su se zahvalili Općini što je sufinancirala navedene aktivnosti i ovu radionicu u skladu sa svojim mogućnostima te su zahvalile na parnerstvu i podršci u radu proteklih 6 godina, od Načelnika Tonka Gugića i svih predstavnika Općine do danas.
Na kraju su ispred Udruge i Zadruge Novi otok Ivana Cetinić i Katica Smojver prisutnima zahvalile na sudjelovanju i ukratko obrazložile plan rada za 2021. g. ali sa strepnjom u izvršenje planova zbog situacije sa Covidom koju svi trebamo uvažavati. Radionicu je online pratilo 20-tak prijavljenih sudionika.
Udruga i Zadruga Novi otok